Czterech nowych diakonów w diecezji toruńskiej

W katedrze toruńskiej 6 czerwca miały miejsce święcenia diakonatu. Czterem alumnom Wyższego Seminarium Duchownego udzielił ich bp Józef Szamocki.
W homilii pasterz zwrócił uwagę na wymiar służby nie tylko w posłudze diakona, ale i kapłana. Jest ona jednak priorytetem, ponieważ “Jezus nie przyszedł na świat zastąpić władców, cesarzy, królów, prezydentów. Przyszedł służyć jak niewolnik aż do ofiary życia. Dlatego wśród chrześcijan prawo siły musi  ustąpić na rzecz bezinteresownej miłości i wzajemnej służby”.
Nawiązał również do czerwca, który w szczególny sposób poswięcony jest czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nazywając święcenia diakonatu operacją serca, życzył młodym sługom Chrystusa, aby otzymali serca z ciała: “Definicja diakona oznacza człowieka, który posiada nowe serce, a stare wyrzucił za siebie, zdolnego do posługi, do miłowania, do miłosierdzia, zdolnego, by przyjąć Chrystusa”.

Zachęcając wiernych zebranych licznie w świątyni do modlitwy za nowych diakonów, przyjął od alumnów przyrzeczenia celibatu, posłuszeństwa i wierności modlitwie. W czasie Litanii do Wszystkich Świętych akolici modlili się, leżąc krzyżem. Następnie Ksiądz Biskup nałożył ręce na głowę każdego z kandydatów i odmówił modlitwę konsekracyjną. Wręczył też każdemu z nich księgę Ewangelii, co oznacza gotowość do życia według jej zasad.

Nowi diakoni dziękowali Bogu za dar powołania, a także Księdzu Biskupowi, rektorom, moderatorom i wykładowcom seminarium duchownego. Szczególne wyrazy wdzięczności otrzymały rodziny. – Dziękujemy za wasze życie wiary, które rozpaliło w nas iskrę powołania – mówił dk Mateusz Archita – Dzięki waszemu towarzyszeniu i modlitwie z optymizmem patrzymy na dalszą drogę naszego powołania.

Diakoni wspomnieli również w modlitwie zmarłego kolegę kursowego, Marcina Korola, który po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do Pana w październiku 2018 r.

Bp Józef Szamocki wręczył nowo wyświęconym diakonom dekrety posyłające ich do rocznej posługi w toruńskich parafiach.

Nowi diakoni:

Mateusz Archita
 z parafii św. Katarzyny w Łasinie – skierowany do posługi w katedrze Świętych Janów
Mateusz Bartkowski z parafii Nawiedzenia NMP i św. Anny w Lubawie -skierowany do posługi w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski
Michał Kowałkowski z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie – skierowany do posługi w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Paweł Orłowski z parafii Przemienienia Pańskiego w Przełęku – skierowany do posługi w parafii pw. Miłosierdzia Bożego

Tekst i zdjęcia: Renata Czerwińska

Add a Comment