Kościół pw. Świętego Wojciecha w Działdowie – kościół parafialny
w Działdowie, mieszczący się przy ul. Nidzickiej. Jest najstarszym kościołem rzymskokatolickim w mieście i centrum parafii pw. św. Wojciecha.

Historia powstania i opis zabudowy

20 I 1860 r. biskup chełmiński Jan Nepomucen Marwicz zezwolił na stworzenie parafii pw. Św Wojciecha w Działdowie. Była to pierwsza parafia rzymskokatolicka na terenie miasta, zamieszkiwanego wówczas głównie przez ewangelików. Rok później rozpoczęła się dwuletnia budowa kościoła. Pierwszy kościółek powstały w tym miejscu był bardzo skromny – budynek z muru pruskiego, z drewnianą wieżą, bardzo skromnie urządzony wewnątrz. Spowodowane to było bardzo małymi środkami materialnymi. Kiedy po upadku Powstania Styczniowego na ziemiach działdowskich schroniły się setki Polaków i mały kościółek nie mógł już pomieścić wszystkich wiernych rozpoczęto budowę nowej, bardziej okazałej świątyni. Kościół, który zachował się do dnia dzisiejszego został zbudowany w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły,
w układzie bazylikowym, z gwieździstym sklepieniem w prezbiterium. Prace ukończono w 1896 roku, a 9 czerwca 1900 kościół został konsekrowany przez biskupa chełmińskiego Augustyna Rosentretera. Dwadzieścia lat później, podczas najazdu bolszewików świątynia została częściowo zniszczona. W późniejszym czasie odbudowana według wcześniejszych planów. Prawie nie tknięta w czasie II Wojny Światowej. W czasie okupacji hitlerowskiejw obozie koncentracyjnym w Dachau zmarł proboszcz parafii pw. św. Wojciecha – ks. dr Jan Łubieński. Upamiętnia go tablica zawieszona w kruchcie świątyni. Zaraz obok wisi kolejna z nazwiskami 57 parafian pomordowanych w obozach koncentracyjnych i następna upamiętniająca polskich żołnierzy walczących z okupantem nazistowskim. Wewnątrz nawy głównej kościoła, po prawej stronie znajduje się kolejna tablica, ku pamięci zamordowanych w działdowskim obozie bł. Abp. Juliana Nowowiejskiego i bł. Bp. Leona Wetmańskiego oraz 1 alumna i 47 kapłanów diecezji płockiej.

Dzialdowo__zabytkowy_kosciol_par_pw_sw_Wojciecha

Źródło: http://www.wikipedia.org/

« Paź

Msze Święte w Niedzielę:

7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00.

Msze Święte w Dni Powszednie:

7:00, 18:00.

Użytkownicy na stronie