Krąg Biblijny
Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważną rolę odgrywa Pismo święte w życiu chrześcijanina. Biblia, to słowo Boże spisane przez wielu autorów pod natchnieniem Ducha Świętego, które wraz z Tradycji objawia nam prawdę o Bogu i o człowieku.
Czy my katolicy znamy je wystarczająco? Czy je rozważamy? Czy możemy poszczycić się znajomością jego treści i porozmawiać na tematy w nim zawarte? Chodzimy do kościoła, na Mszę św., słuchamy czytań, ale na ile ich treść jest dla nas zrozumiała?
Spotkania biblijne, służą właśnie temu celowi, pozwalają nam lepiej zrozumieć Pismo św.
Odbywają się one w każdą środę o godz. 18.30 w salce pod plebanią.
3 komentarze
Add a Comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Zachęta do czytania Biblii- dobra inicjatywa 🙂 Może odpowiemy na pytanie: co zrobić, aby być zbawionym w świetle Pisma świętego?
Proponuję fragmenty „Jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego” (Jana 3:3).Po pierwsze, Jan napisał: „Kto z Boga się narodził, grzechu nie popełnia” (1 Jana 3:9). „Żaden z tych, którzy się z Boga narodzili, nie grzeszy” (5:18).
Człowiek, który narodził się na nowo lub odrodził, nie praktykuje grzechu. Już nie grzeszy swym sercem, wolą i całą skłonnością. Był taki czas, gdy nie myślał o tym, czy jego czyny są grzeszne i nie zawsze odczuwał żal po popełnieniu zła. Między nim a grzechem nie było konfliktu; byli przyjaciółmi. Tymczasem prawdziwy chrześcijanin nienawidzi grzechu, ucieka od niego, walczy z nim, uważa go za swoją najgorszą plagę, boleje nad jego obecnością, biada nad tym, gdy ulega jego wpływowi, i pragnie całkowicie uwolnić się od niego. Grzech już go nie cieszy, nie jest też dla niego sprawą obojętną; stał się okropnością, której nienawidzi. Jednakże nie potrafi usunąć go ze swego wnętrza.
Gdyby twierdził, że nie ma grzechu, byłby kłamcą (1 Jana 1:8). Może jednak powiedzieć, że nienawidzi grzechu i że bardzo pragnie w swej duszy w ogóle nie popełniać grzechu. Nie potrafi powstrzymać napływu złych myśli do swego umysłu, nie umie uniknąć uchybień, zaniedbań, i wad, które pojawiają się zarówno w jego słowach i czynach. Wie, że „dopuszczamy się… wszyscy wielu uchybień” (Jakuba 3:2). Może jednak zgodnie z prawdą powiedzieć przed obliczem Boga, że te rzeczy wywołują u niego żal i smutek oraz że cała jego natura nie zgadza się na nie. Co apostoł powiedziałby o tobie? Czy jesteś narodzony na nowo?Po drugie, Jan napisał: „Każdy, kto wierzy, iż Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził” (1 Jana 5:1).Po trzecie, Jan napisał: „Każdy, kto postępuje sprawiedliwie, z niego się narodził” (1 Jana 2:29).Po czwarte, Jan napisał: „My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do żywota, bo miłujemy braci” (1 Jana 3:14).Człowiek narodzony na nowo żywi szczególną miłość do wszystkich prawdziwych naśladowców Chrystusa.Po szóste, Jan napisał: „Który się narodził z Boga, zachowuje samego siebie” (1 Jana 5:18, Biblia Gdańska).
Człowiek narodzony na nowo troszczy się o swą duszę. Stara się nie tylko unikać grzechu, lecz również wszystkiego, co do niego może prowadzić. Zważa na to, w jakim towarzystwie się obraca. Wie o tym, że złe rozmowy kalają serce i że zło przychodzi łatwiej niż dobro, podobnie jak choroba, która jest bardziej zaraźliwa niż zdrowie. Zważa na to, jak wykorzystuje swój czas; jego największym pragnieniem jest spędzać go w pożyteczny sposób.