Udzielenie posługi stałego lektoratu

W niedzielę, 21 VI o godz. 16.30 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu bp Józef Szamocki udzieli posługi stałego lektora 55 mężczyznom pochodzącym z kilkunastu parafii naszej diecezji.

Wydarzenie to zwieńczy cykl kilku miesięcy przygotowań, na który składały się zarówno formacja intelektualna, jak i duchowa. Zajęcia odbywały się w seminarium duchownym. Prowadzili je między innymi: biblista ks. prof. Tomasz Tułodziecki, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Bartłomiej Surdykowski, dziennikarz Grażyna Rakowicz oraz akolita Piotr Józefiak. Za całość formacji był odpowiedzialny dk. prof. Waldemar Rozynkowski.

Jak czytamy w „Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej”, lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii, może także podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami. Jeżeli istnieje potrzeba, może także przygotowywać i podawać wyjaśnienia lub komentarze do poszczególnych momentów w liturgii. Ustanowiony na stałe lektor może także pomóc w przygotowaniu wiernych do godnego przyjęcia sakramentów.

W diecezji toruńskiej stałe posługi (lektora i akolity) zostały wprowadzone w 2012 roku. W tym też roku we wrześniu rozpoczął się pierwszy cykl formacyjny.

dk. prof. Waldemar Rozynkowski

Add a Comment